Haberler & Duyurular

  • deneme
  • Eclectia Dış Ticaret AŞ. ailesi olarak tüm ürünlerimize 11.12 2013 tarihi itibariyle CE belgelerini aldığımızı bildirmekten mutluluk duyarız.
  • Eclectia Dış Ticaret AŞ. ısı,su ve zemin kaplama sistemleri olarak ürünlerimize 25.04 2013 tarihi itibariyle TSE belgelerini aldığımızı bildirmekten mutluluk duyarız.
  • ECLECTİA DIŞ TİCARET AŞ. Yurtdışı uluslararası fuarlarda yer almaya devam ediyor; 3-5 Mart 2014 II.Ecowas Türk İhraç Ürünleri Fuarı - NİJERYA / LAGOS 9-12 Mart 2014 Bıg 5 Cıdde - S.ARABİSTAN / CIDDE 15-18 Nisan 2014 IV.Afganistan Uluslararası Tic...
  • 24-28 NİSAN 2013 TARİHLERİNDE TÜYAP FUAR VE KONGRE MERKEZİNDE DÜZENLENECEK OLAN 36.YAPI FUARI – TURKEY BUILD İSTANBUL ( Yapı, İnşaat Malzemeleri ve Teknolojileri ) 4. HOL NO 123 DEKİ STANDIMIZA TÜM ZİYARETCİLERİMİZİ BEKLERİZ.

Isı Yalıtımı

Isı yalıtımı (ısı izolasyonu); farklı ısılardaki iki ortamdaki ısı geçişini en aza indirmek amacı ile yapılan işlemlere verilen isimdir. Bu işlemin yapımı; ısı kaybı olan duvarlara ( dış duvarlar ), tabana ve çatıya ısı yalıtım malzemeleri tatbik edilerek gerçekleştirilir. İzolasyon, mantolama, dış cephe yalıtım, dış cephe mantolama uygulamaları en temel ısı yalıtım sistemleridir.

Mantolama yaptırmanın faydaları nelerdir?

Mantolama, mevsim ve iklim şartlarına göre ısı kaybını ve kazancını engelleme amacı ile dış cephelerin ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Kısacası binaların dış yüzeylerine uygulanan ısı izolasyonudur.


Avantajları;

- Binaları dış ortamdaki etkilerden korur,

- Isı köprülerinin oluşmasını engeller,

- Yoğuşma riskini azaltır,

- Hem su yalıtımı hemde ısı yalıtımı sağlar,

- Yakıt tüketimini azaltır ve buna bağlı olarak çevrenin korunmasına katkıda bulunur,

- Binanın duvarlarını korozyona karşı koruduğu için binanın ömrü uzar.Isı yalıtımının faydaları nelerdir?

Isı yalıtımı ve dış cephe mantolama yapılmasıyla, binadan dışarıya olan ısı kaybı yalıtımsız duruma göre azalır, dolayısı ie ısınma için tüketilmekte olan yakıt miktarı da azalır. Bu azalma miktarı, binanızın bulunduğu iklim bölgesine göre %50 - %70 arasında değişim gösterir. Yani dış cephe mantolama, ısı yalıtımı olmayan bir eviniz varsa ve kış ayında evinizi ısıtmak için ayda 100 birim yakıt tüketiyorsanız, evinize yalıtım yaptırarak bu tüketimi 50 birime hatta 30 birime dahi düşürerek ayda 100 TL yakıt faturası yerine 50 TL hatta 30 TL fatura ödersiniz.

Isı yalıtımı yapılmış duvarlarda iç yüzeylerde terleme sonucu küflenmeler, siyah lekeler, boya veya sıva kabarmaları (kış aylarında çok sık görülen ve dışarıdan su sızması olarak nitelendirdiğimiz durum) oluşmaz.

Yaşadığımız evlerin içinde hastalanmaya sebep olan bölgesel sıcak-soğuk farkları oluşmaz ve dolayısı ile sağlık harcamaları azalır.
Isı yalıtımı yapılan duvarların  içinde difüzyon sonucu su yoğuşması oluşmayacağından, duvarlardaki malzemeler korozyona uğramaz (örneğin inşaatlardaki çelikler paslanıp incelmez).

Isı yalıtımlı ve dış cephe mantolama yapılmış binalar daha az yakıt harcayacağı için havayı kirletme miktarları da azalır.

Isı yalıtımı pahalı mıdır?

Isı yalıtımının maliyeti bina inşaat maliyetinin %2 ‘is ile %5 ‘i arasında değişir. Isı yalıtım uygulamalarının maliyeti daha az yakıt tüketimi ve daha küçük kapasiteli bir ısıtma sistemi kurularak ısıtma sezonu içerisinde geri kazanılır yani amorti edilir.
Örneğin; 5 katlı ve her katta her biri 90 m2 ‘lik ikişer daire olan bir apartman düşünün, bu apartmanın yalıtımsız halindeki (ki Türkiye ‘deki binaların hemen hepsi yalıtımsızdır) yakıt tüketimi ve ısı kayıplarını, yalıtımlı halindeki yakıt tüketimi ve ısı kayıpları ile karşılaştıralım.

Binanın yalıtımlı ve yalıtımsız durumu arasında karşılaştırma:

Mantolama , dış cephe mantolama olmayan ve dış cephe kaplamasız Binanın Toplam Isı İhtiyacı (kW): 88.2
Mantolama , dış cephe mantolama olmayan ve dış cephe kaplama yapılmış Binanın Toplam Isı İhtiyacı (kW): 32.2
Mantolama , dış cephe mantolama olmayan dış cephe kaplamasız Binanın Sezonluk Doğalgaz Tüketimi (m3): 11.782
Mantolama , dış cephe mantolama ve dış cephe kaplama yapılmış Binanın Sezonluk Doğalgaz Tüketimi (m3): 4.282
Mantolama , dış cephe mantolama olmayan dış cephe kaplamasızBinanın Kazan Maliyeti (USD): 2.531
Mantolama , dış cephe mantolama  ve dış cephe kaplama yapılmış Binanın Kazan Maliyeti (USD): 893
Mantolama , dış cephe mantolama olmayan dış cephe kaplamasız Binanın Rayatör Maliyeti (USD): 2.995
Mantolama , dış cephe mantolama  ve dış cephe kaplama yapılmış Binanın Rayatör Maliyeti (USD): 1.030
Mantolama , dış cephe mantolama ve olmayan dış cephe kaplamasız Binanın Isıtma Sistemi Toplam Maliyeti (USD): 5.526
Mantolama , dış cephe mantolama ve dış cephe kaplama yapılmış Binanın Isıtma Sistemi Toplam Maliyeti (USD): 1.923

Örnekte görüldüğü gibi, bu binaya ısı yalıtımı, dış cephe mantolama ve izolasyon yapılarak sezonluk yakıt tüketimi 11782 m3 ‘den, 4282 m3 ‘e azaltılmakta ve enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

Fakat ısı yalıtımı uygulamaları, binaya yalıtımsız durumuna göre ekstra bir inşaat maliyeti getirir. Ama bu maliyet; ısıtma sistemi ve sezonluk yakıt maliyeti, ilk yatırım maliyetinde gerçekleşen azalma ile amorti edilir. Amortisman hesabı yapılır ise bu zamanın yaklaşık 4 yıl yani 4 ısıtma sezonu olduğu görülür.  Kısacası bu apartmanda oturanlar daha az yakıt faturası ödemiş ve ilk dört yıldan sonra kara geçmiş olurlar. Ayrıca ısı yalıtımı sayesinde konforlu bir yaşam sağlanarak ekstra bir kazanç elde edilmiş olur.

Mantolama , dış cephe kaplama  ve dış cephe mantolama  izolasyon işleminin sadece bireysel kazancı var mı ?

Elbette ki hayır, toplum açısından da kazançları vardır; Türkiye, DİE verilerine göre (1996), tükettiği toplam enerji miktarının %61,5 ‘ini ithal etmektedir ve toplam tüketimin %29 ‘u binaların ısıtılması için kullanılmaktadır. Gerçekleşen bu olayın parasal karşılığına bakalım.

Örnek olarak; Türkiyede 1998 yılında konutlarda 18.784.000 Ton Eşdeğeri Petrol (TEP) enerji tüketimi gerçekleşmiştir. Bunun Fuel Oil olarak karşılığı 2.959.000.000 $, doğalgaz karşılığı 3.923.000.000 $ (ABD Doları) olmaktadır. (Veriler Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi‘nin 1998 Enerji İstatistikleri kitapçığından alınmıştır.)

Eğer binalarda ısı yalıtımı ve dış cephe mantolama yapılmış olsaydı, ortalama olarak %50 tasarruf varsayımı ile senede yaklaşık 1,5 - 2 milyar dolar enerji tasarrufu sağlanabilirdi. Yani şimdiki durumda, konutlara verilen aynı doğalgaz miktarı ile doğalgaz abone sayısı iki katına çıkarılabilirdi.

İkamet ettiğim binaya dış cephe kaplama, dış cephe mantolama  ve izolasyon yapmak istiyorum acaba bu mümkün mü?

Kullanımda olan binalarda çeşitli ısı yalıtımı uygulamaları yapmak mümkündür. Uygulama yapılacak binanın fiziksel durumuna göre, tek kata (içten yalıtım) yada tüm binaya yalıtım yapılır.

Evimde soba kullandığım için tek bir odayı ısıtabiliyorum; izolasyon, mantolama ve dış cephe kaplama yaptırmanın bana ne gibi bir faydası olur?

Isı yalıtımı uygulanmamış yerlerde duvarların iç yüzeyleri soğuk olur ve içeride bulunan havadaki su buharı bu soğuk yüzeylerde yoğuşur. Yoğuşma sonucunda duvarlar ıslanır ve ıslanmanın haftalar boyu sürmesi sonucu duvarlarda siyah küf ve mantarlar oluşur. Bu problemi ne yazık ki boya, badana yada sıva ile çözemeniz mümkün olmaz. Bununu engelleyebilmek için tek yol duvarların iç yüzey sıcaklıklarını yükseltmek yani ısı yalıtımı yaptırmaktır.

Bütün ısı yalıtım malzemelerinin kullanıldıkları yerlere göre avantajları da ve dezavantajları da vardır. Farklı detaylara uygun olarak çeşitli ısı yalıtım ve izolasyon malzemeleri vardır. Bir yalıtım malzemesi her uygulamada kullanılamaz. Uygun detay ve malzeme seçimi yapılması için bu konuda uzman olan kişilere danışılması gerekmektedir.